22. Festiwal Filmów Amatorskich Filmowe Zwierciadła

Jury 2008

Sławomir Fabicki

Sławomir Fabicki

Jest scenarzystą i reżyserem, od 2001 r. członkiem Europejskiej Akademii Filmowej. Ukończył Studium Scenariuszowe, oraz Wydział Reżyserski PWSFTviT w Łodzi.

Zrealizował kilka filmów krótkometrażowych m.in. "Nocą" (1996), "Wewnętrzny 55" (1998), "Po drugiej stronie lasu" (1998), "Bratobójstwo" (1999), "Kaśka, bimber i motocykl" (1999), "Męska sprawa" (2001). Rozgłos przyniósł mu studencki film "Wewnętrzny 55", który został nagrodzony na festiwalach w Obernhausen, Atenach, Teheranie i Kalamacie.

Film dyplomowy Sławomira Fabickiego „Męska Sprawa” zdobył kilkadziesiąt nagród na festiwalach na całym świecie. Film został uhonorowany m. in. Nagrodą Krytyków i Nagrodą Jury Młodych na MFFK w Clermont-Ferrand; Grand Prix, Nagrodą FICC i Nagrodą Publiczności na MFF w Kijowie; Nagrodą za najlepszy film zagraniczny na Festiwalu Etiud Studenckich WGIK w Moskwie; Nagrodą UIP na MFF w Edynburgu; Nagrodą Najlepszy Film Fabularny na MFFK w Nowym Jorku; Nagrodą Główną na MFFK w Teheranie; Nagrodą Publiczności na FF Krótkometrażowych w Paryżu; Nagrodą Jury na MF Szkół Filmowych w Monachium. W 2001r. "Męska sprawa" została nominowana przez Europejską Akademię Filmową w kategorii najlepszy film krótkometrażowy. W 2002 r. otrzymała od Amerykańskiej Akademii Filmowej nominację do Oscara w kategorii film fabularny krótkometrażowy.

W 2004 r. wyreżyserowany przez niego spektakl teatru telewizji "Łucja i jej dzieci" otrzymał Grand Prix na Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie.

Pełnometrażowym debiutem fabularnym Fabickiego jest film "Z odzysku", zrealizowany w 2006 r. Film ten zdobył sobie uznanie widzów, krytyków i dziennikarzy na całym świecie. Został wyróżniony specjalną nagrodą Jury Ekumenicznego na festiwalu w Cannes. Zdobył nagrody na festiwalach m. in. w Salonikach, Tallinie, Bratysławie, Taipei, Trieście, Salerno, Warszawie, Pécs, Zlinie. Otrzymał paszport Polityki. "Z odzysku" zostało nominowane do nagrody Europejskiej Akademii Filmowej w kategorii "Odkrycie". Było też polskim kandydatem do Oscara.

Obecnie Fabicki pracuje nad swoim nowym filmem "Bonobo Jingo". W 2007r. projekt ten wygrał New Cinema Network na festiwalu w Rzymie jako Najlepszy Projekt Europejski.

Filmy prezentowane na Filmowych Zwierciadłach: Męska sprawa, Z odzysku,

Więcej informacji na stronach: filmpolski.pl filmweb.pl

Piotr Matwiejczyk

Piotr Matwiejczyk

Przez 10 lat prezentowałem swoje filmy na festiwalach czego efektem jest ponad 60 nagród (m.in. III nagroda na Filmowych Zwierciadłach za film "Między nami dzieciakami"). Stawałem przed jurorami i publicznością narażając się na krytykę . Teraz nadszedł czas na zamianę ról. To ja będę oceniał i krytykował. Ha ha ha.

Autor m.in.:Kup teraz, Beautiful, Emilia, Homo Father, Świnia, Między nami dzieciakami, Łasice i borsuki, Chinacity

Filmy prezentowane na Filmowych Zwierciadłach: Kup teraz, Beautiful, Emilia, Świnia, Między nami dzieciakami,

Piotr Szygalski

Piotr Szygalski

Dziennikarz. Nie przepada za fotografowaniem się dlatego od dawna korzysta ze zdjęcia widocznego obok. Jest za to zwolennikiem stabilności i dlatego z pewnym zdziwieniem patrzy na listę redakcji w których pracował, bądź z którymi współpracował. A są to : Rozgłośnia Harcerska, Radio Wawa (tu m.in. przez 3 lata szefował działowi Kultura) , ITVP, Machina, Maxim, Playboy i Filipinka. Od ponad dwu zawiązany jest z TVP, gdzie najpierw prowadził „Ulice Kultury” - jeden z najbardziej dynamicznych w historii tej instytucji magazynów kulturalnych, a teraz współprowadzi jeszcze dynamiczniejsze „Dzięki Bogu Już Piątek” – to też magazyn kulturalny. Wyjaśnienie niezbędne dla tych, którzy nie pamiętają tego znakomitego filmu z Donną Summer i mają zupełnie inne skojarzenia.

Pan Piotr był członkiem jury Filmowych Zwierciadeł w 2008r. i w 2010r.

Archiwum