Amatorski Klub filmowy Jantar

Amatorski Klub filmowy Jantar działa od 1997 roku w Ostrołęckim Centrum Kultury przy Kinie Jantar. Powstał z ambitnego zainteresowania filmem grupy członków Dyskusyjnego Klubu Filmowego oraz uczestników Akademii Edukacji Filmowej. Wyrazem tego była chęc realizacji filmów w technice video. 37 członków załozycieli powołało AKF Jantar, który został zarejestrowany w Polskiej Federacji Twórców Filmów Nieprofesjonalnych. W 1998 roku członkowie Klubu adaptowali do swoich potrzeb pomieszczenia piwnicy Kina urządzając tam studio filmowe. Szybko okazało się, ze pierwsze próby filmowe są zupełnie dobre. Krótkie filmy ostrołęckiej grupy zauwazono na przeglądach i festiwalach twórców amatorów. Posypały się nagrody i wyróznienia. Z inicjatywy członków AKF Jantar od 1998 roku odbywa się w Ostrołęce Ogólnopolski Przegląd Filmów Amatorskich "Filmowe Zwierciadła". Obecnie siedziba klubu znajduje się w podziemiach budynku Ostrołęckiego Centrum Kultury przy ulicy Inwalidów Wojennych. Jego opiekunem jest Jakub Dębek. Członkowie klubu systematycznie odbywają spotkania z instruktorami rezyserii oraz warsztaty i cwiczenia video.

Są to ludzie inteligentni, piękni, młodzi. Słuchają róznej muzyki, chodzą do róznych szkół, obracają się w róznych środowiskach, subkulturach. Mają rózne gusta, zainteresowania, plany. Jedyne co ich łączy to filmy. Jedni lubią je oglądac, krytykowac, a inni posiedziec w kinie lub na kanapie przed telewizorem, a oni je "robią". Dla przyjemności, satysfakcji, wyrazenia siebie. Zbluzgac to co im się nie podoba, poderwac kolezankę, stworzyc coś nowego, wyciągnąc polskie kino z "depresji", wybic się, podbic świat... Powodów jest wiele, ale najwazniejszy jest sam proces tworzenia. Przyjemnośc mimo cięzkiej pracy i to niesamowite uczucie podczas kazdej projekcji w wypełnionej po brzegi sali kinowej. Mimo wielu przeszkód, kłopotów, ograniczen, czasochłonności, kaprysów aktorów-kolegów, często niezadowalającego efektu koncowego oni to robią. Po prostu kochają TO !.

Co robią?

Głównym celem "jantarowców" jest tworzenie/robienie filmów. Są one rózne jak rózni są ich twórcy. Nie tworzą w określonej konwencji gatunkowej ani nie poruszają tylko jednego tematu. Jeśli, któryś z członków ma ochotę zrobic kolejny film o miłości z elementami filmu grozy i musicalu to nic mu nie stoi na przeszkodzie. Ograniczeniem jest tylko jego wyobraznia. Tak więc w dorobku akf-u znajdują się krótkie filmy buntownicze (najkrótszy trwa ok. minuty), dokumenty jak i pierwsze próby fabuł. Od 1998 roku organizują Ogólnopolski Festiwal Filmów Amatorskich "Filmowe Zwierciadła", cieszący się coraz większą popularnością, na który serdecznie zapraszamy (więcej informacji o festiwalu tutaj).

Oczywiście w miarę mozliwości i funduszy uczestniczą w róznych festiwalach i przeglądach filmowych. Poza tym jako zwolennicy X muzy na spotkaniach oglądają masę filmów, które poddają wnikliwej analizie, efektem czego są interpretacje, których pewnie nie spodziewali się sami autorzy.

Nagrody

Film Autor Nagroda Festiwal
Nie wiemy za co przyznanonagroda zagadka: puchar z napisem: III miejsceWarszawski Festiwal Kina Nieprofesjonalnego
1998
AKF JANTARnagroda zespołowa16 MFF "Dozwolone do 21"
PogońAgnieszka GodlewskaProgram TV "Rower Błażeja
PatriotyzmAnna Kowalska Agnieszka Godlewskanagroda publicznościOFFA Filmowe Zwierciadła
1999
Płęta

Mikołaj PilchowskiWyróżnienie za dowcip filmowyOKFA Konin
PrzyjacieleMarta Murawskanagroda za umiejętnośc dostrzezenia waznego tematu dla filmówOKFA Konin
PrzyjacieleMarta MurawskaII Nagroda Indywidualna za przykucnięcie z kamerą obok dzieci, za wrazliwośc na ich wielkie dramatyOFFA Filmowe Zwierciadła
Metalowy młoteczekAgnieszka GodlewskawyróżnienieOFFA Filmowe Zwierciadła
AKFJANTARnagroda zespołowaOFFA Filmowe Zwierciadła
2001
MichałKamil OpęchowskiII NagrodaIII Festiwal Filmów Amatorskich "Oskariada"
MichałKamil Opęchowskiwyróznienie juryOPATFilm Kołobrzeg
SkinozaMichał Opęchowskiwyróznienie juryOPATFilm Kołobrzeg
MichałKamil Opęchowskinagroda publicznościOFFA Filmowe Zwierciadła
GalileoMagdalena Dorobinskanajlepszy film twórcy z KurpiowszczyznyOFFA Filmowe Zwierciadła
AKF JANTARnagroda specjalna jury za bogactwo tematyczne prezentowanych filmówOFFA Filmowe Zwierciadła
2002
Michał 2

Kamil Opęchowski, Daniel Opęchowskinagroda za montażOFFA Filmowe Zwierciadła
Michał 2

Kamil Opęchowski, Daniel Opęchowskinagroda dziennikarzyOFFA Filmowe Zwierciadła
Michał 2

Kamil Opęchowski, Daniel Opęchowskinagroda publicznościOFFA Filmowe Zwierciadła
Droga do piekłaAdam Mrozeknagroda publicznościOFFA Filmowe Zwierciadła
Arkadiusz Borowskinagroda dla najlepszego twórcy z OstrołękiOFFA Filmowe Zwierciadła
2003
PoczątekAKF JantarNagroda Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów AlkoholowychV OFFA Filmowe Zwierciadła
PoczątekAKF JantarNagroda publicznościV OFFA Filmowe Zwierciadła
2004
Nie ma BogaArkadiusz BorowskiIII miejsceI Ustecki Festiwal Filmów Amatorskich UFF(o)A
Amatorzy Kina

Arkadiusz Borowski, Michał WilkowskiI NagrodaSpotkanie Twórczych Nastolatków "Spójrz na mnie" Kielce
Amatorzy Kina

Arkadiusz Borowski, Michał WilkowskiGrand Prix06. OFFA Filmowe Zwierciadła
2005
Amatorzy Kina

Arkadiusz Borowski, Michał WilkowskiIII miejsceII Ustecki Festiwal Filmów Amatorskich UFF(O)A
2006
MadżjaPaweł Brzuzy, Adam Mrozekwyróżnienie za umiejętność stworzenia osobistego filmowego świata i wyjątkowo plastyczne zdjęcia8 FFA Filmowe Zwierciadła

Powyższa lista może być niekompletna z powodu utraty części dokumentacji klubowej w czasie przeprowadzki w maju 2002 roku.

Rozmowa

6 grudnia 2002 w "Gazecie Współczesnej" opublikowana została rozmowa Anny Wołosz z członkami AKF JANTAR.

NIE MA PRZYPADKU, JEST SCENARIUSZ

O podziemnych seansach, mikserach do taśm, kłopotach z aktorami i pomysłach na filmy z członkami Amatorskiego Klubu Filmowego "JANTAR" rozmawiała Anna Wołosz.

Jak wygląda działalnośc klubu?

Jakub Dębek, opiekun klubu: -Klub AKF "JANTAR" przy Ostrołęckim Centrum Kultury istnieje od 1997 roku. Od tego czasu powstało w nim ponad 50 filmów. Produkcje te brały udział w festiwalach, przeglądach, zdobywały nagrody. Niestety , lista osiągnięc zaginęła w czasie przeprowadzki. Spotykamy się w pomieszczeniu w podziemiach OCK przy ul. Inwalidów Wojennych dwa razy w tygodniu: w piątki o godz. 18 i w niedziele o godz. 17. Oczywiście, przed festiwalem "Filmowe Zwierciadła" schodzimy się znacznie częściej. Lokal, jakim dysponujemy, jest o wiele mniejszy od tego, jaki mieliśmy przed przeprowadzką kina. Trochę nam tu ciasno- gdy np. chcemy obejrzec film na video, trzeba otwierac drzwi, zeby parę osób mogło usiąśc w korytarzu.

Piotr Zebrowski, członek klubu: -To prawda, mamy "podziemny klub" i "kino korytarzowe". W starym "Jantarze" pomieszczenie tej wielkości słuzyło jako szatnia. Kłopoty są zwłaszcza raz w miesiącu, gdy przyjezdzają do nas instruktorzy.

Co robicie na zajęciach z instruktorami?

J.D.: -Najczęściej przyjezdzają do nas Tomasz Lengren, rezyser z łódzkiej filmówki oraz Piotr Studzinski, takze rezyser. Analizujemy ich filmy oraz prace studentów, oglądamy przywiezione przez nich taśmy. Zapewnia nam to OCK, podobnie jak materiały i sprzęt. Od członków są pobierane niewielkie składki, 15zł miesięcznie, co uczy ich odpowiedzialności.

Czy w klubie macie wszystko czego potrzebujecie?

J.D. -Naszym marzeniem jest komputer. Mamy magnetowidy i miksery do montowania filmów, ale bez komputera nie da się zrobic chocby porządnej czołówki. Zresztą, podczas oglądania filmów potrafimy bezbłędnie rozpoznac, czy twórcy mieli do dyspozycji komputer. Róznica jakości jest ogromna.

P.Z.: -Powiem jeszcze coś waznego o pomieszczeniu. W piwnicy dawnego "Jantaru" odbywało się pokazy filmów video, które cięzko było zdobyc w Ostrołęce. Przychodzili na nie ludzie, którzy nie byli członkami klubu. To ich przyciągało. Tu by się nie zmieścili.

Co robicie poza filmowaniem, montowaniem i oczywiście oglądaniem filmów?

J.D.: -W miarę posiadania środków staramy się jezdzic na festiwale, przeglądy. W ubiegłym roku klub dostał zbiorową nagrodę na "Filmowych Zwierciadłach" i wykorzystaliśmy te pieniądze na zorganizowanie warsztatów w Nowogrodzie. Był tam z nami Piotr Studzinski.

Jak wygląda praca nad filmem?

Arkadiusz Borowski, członek Klubu: - Trzeba zacząc od pomysłu. Jak juz jest pomysł, pisze się scenariusz i scenopis. Ja rozrysowuję poszczególne kadry, zanim je nakręcę. A potem szuka się scenografii i aktorów. Z tym jest najtrudniej. Aktorzy to nasi znajomi. Kiedy juz dadzą się namówic do wystąpienia przed kamerą, szybko się nudzą i dziwią, ze tyle razy trzeba powtarzac jedną scenę.

P.Z.: -Poza tym zle mówią. Dlatego nasze filmy, jezeli występują a nich aktorzy, najczęściej są pozbawione dialogów.

Tomasz Pietruszewski, członek klubu: - Za to dobieramy do filmów muzykę. Nie mamy nikogo, kto mógłby skomponowac coś specjalnego, więc korzystamy z gotowej muzyki. Najczęściej są to zupełnie inne rzeczy niz te, których prywatnie słuchamy. Ja lubię metal, rock, a to nie nadaje się do filmu , jak np. muzyka klasyczna. Gdy obejrzy się gotowy film, to on sam pokaze, jaka muzyka do niego pasuje.

Rozumiem, ze robicie filmy fabularne?

A.B.: - Tak, najchętniej. Lubię się bawic gatunkami. Na przykład mój pierwszy film, "Produkt", to rodzaj antyreklamy narkotykowej (w formie reklamy narkotyków- autor), taki eksperyment. "Czarne białe" ("Biało czarny"- autor) to zabawa konwencją: czarne jest złe, białe jest dobre. A do filmu "Skup", który po raz pierwszy pokazę publiczności właśnie na "Zwierciadłach", kupiłem kostium dla aktora - zieloną marynarkę. Filmy robię powoli, nawet pół roku. Nie dopuszczam przypadku, wszystko musi byc przemyślane.

J.D.: -Wcześniej w "Jantarze" kręcono równiez filmy dokumentalne. Przykładem jest etiuda pt. "Przyjaciele", w którym dzieci wypowiadają się na temat potrąconego psa.

Gdzie mozna znalezc informacje o AKF "Jantar"?

J.D.: -Oczywiście, zapraszamy do klubu, do piwnicy OCK. Poza tym informacje są na naszej stronie internetowej www.akfjantar.pl . Przygotował ją Arek Borowski. Strona codziennie jest aktualizowana. ( prawie- przyp. administratora)

A.B.: - Są tam wiadomości o festiwalu, dorobek klubu, odnośniki do opisów poprzednich trzech "Filmowych Zwierciadeł", ale takze repertuar kina, linki do stron twórców i klubów filmowych. W przyszłości chcę ją rozbudowac, zeby mozna było sobie ściągnąc filmy pokazane na festiwalu. Zwiastuny filmów, które my zgłosiliśmy do festiwalu, juz tam są.

J.D. - Strona internetowa okazała się świetnym pomysłem. Większośc osób, które skontaktowały się z nami ze względu na festiwal, zrobiły to przez Internet. Ludzie wchodzili na stronę, dowiadywali się o istnieniu klubu i o "Filmowych Zwierciadłach", pobierali karty zgłoszen, wysyłali, Dzięki temu o festiwalu i Ostrołęce zrobiło się głośno.

Co pokazecie na festiwalu?

J.D.: -Cztery filmy Arka i prace zbiorowe.

Dziękuję za rozmowę.

Parnterzy klubu

Ostroleckie Cenrum Kultury